Stomatolog w ciąży

Ciąża, oraz okres przygotowania do niej to czas kiedy kobiety, znacznie bardziej dbają o swoje zdrowie, kontrolują odżywianie, robią podstawowe badania i wyniki, korzystają z odpowiednich suplementów diety. Często jednak, tym wszystkim dbanie o higienę jamy ustnej, jest nieco zapomniane i sprowadza się zazwyczaj do standardowej czynności, czyli mycia zębów. Ponadto, wizyta u stomatologa podczas ciąży zazwyczaj, budzi strach i obawy, nie ma jednak uzasadnionych powodów do tych obaw, a dbanie o jamę ustną jest równie ważne jak dbanie o zdrowe odżywianie czy regularne badania podczas ciąży.

 1. Najczęstsze problemy jamy ustnej w ciąży
 2. Jak dbać o higienę jamy ustnej w ciąży
 3. Czy wizyta u stomatologa w ciąży jest bezpieczna?

1.Najczęstsze problemy jamy ustnej w ciąży

Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą wielkie zmiany, wzrasta poziom hormonów białkowych i sterydowych takich jak progesteron i estrogen, na ten znaczny wzrost obojętnie nie reaguje także jama ustna. Kobiety będącej w ciąży z pewnością zauważają, że ślinianki produkują dużo większą ilość śliny, co oznacza, że faktycznie, również jama ustna ulega przekształceniu, pod wpływem owych hormonów. Na wytwarzanie hormonów nie mamy wpływu, jednak jednym z czynników negatywnie rzutujących na stan jamy ustnej ma również nieodpowiednia dieta. Faktem jest to, że kobiety w ciąży często ulegają swoim zachcianką, co właściwie nie jest niczym złym, jeśli robimy to z głową , przy okazji dbając odpowiednio o higienę jamy ustnej.

Najczęstsze problemy w jamie ustnej podczas ciąży to:

 • zapalenie dziąseł
 • zapalenie przyzębia
 • próchnica

2. Jak dbać o higienę jamy ustnej w ciąży?

Jeśli przed ciążą odpowiednio dbaliśmy  o stan naszej jamy ustnej, jej higiena w ciąży nie będzie stanowiła dla nas problemy. Wystarczy zastosować się do kilku zasad jak:

 • mycie zębów minimum 2 razy dziennie, świetnie sprawdzi się do tego szczoteczka elektryczna, jeśli mamy problem z nadwrażliwymi dziąsłami warto wybierać te z miękkim włosiem
 • wybór odpowiedniej pasty do zębów, należy zwrócić uwagę aby pasta zawierała składniki bezpieczne w ciąży, ale także wspomagającej dbanie szczególnie wówczas narażonych dziąseł, w drogeriach lub aptekach można kupić specjalne pasty dla kobiet w ciąży
 • używanie nici dentystycznych
 • używanie płynu do higieny jamy ustnej
 • dieta bogata w wapń, również będzie mieć wpływ na stan zębów i dziąseł

3. Czy wizyta u stomatologa w ciąży jest bezpieczna?

Stomatologa najlepiej odwiedzić już podczas planowania ciąży, żeby sprawdzić stan uzębienia, i jeśli zachodzi taka potrzeba poddać się niezbędnym zabiegom. Wbrew powszechnej opinii w ciąży także można przechodzić pewne zabiegi stomatologiczne, nie ma przeciwwskazań do znieczulenia miejscowego, a w razie konieczności można wykonać także zdjęcie RTG, stomatolog, może również zapisać odpowiednie leki, tak aby nie zaszkodzić rozwojowi płodu.

0 Comments

Leave a Comment

OSTATNIE WIEŚCI