Czy chodzić w ciąży do dentysty

Czas oczekiwania na narodziny dziecka jest dla przyszłych rodziców najpiękniejszym czasem. Liczne badania, odpowiednia dieta i wdrążanie lekkich ćwiczeń fizycznych to podstawowe rzeczy o jakie kobieta powinna zadbać w tym czasie. Ciężarna powinna oswoić się również ze zmianami, które dzieją się w jej ciele, również ze zmianami hormonalnymi. Ciało kobiety bowiem w tym czasie przystosowuje się do tego, aby płód mógł swobodnie się rozwiać. Jednakże istnieje jeszcze kilka czynników na które powinno zwrócić się uwagę. Kobieta w stanie błogosławionym powinna jeszcze częściej uczęszczać do stomatologa. 

Dentysta, a ciąża.

Częste wizyty u stomatologa? Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Wiele kobiet, podczas ciąży przechodzi tak zwane “ciążowe zapalenie dziąseł“. Objawia się ono napuchniętymi i krwawiącymi dziąsłami. Choroba ta bardzo często ustępuje sama podczas końcówki ciąży, jednak ból i nieprzyjemne krwawienie zniechęca do dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. Dentysta w czasie ciąży powinien być przyjacielem, ponieważ zaniedbanie takiego problemu może wiązać się z próchnicą jak i pogorszeniem stanu naszych zębów.

Każda ciężarna powinna sama dbać o higienę jamy ustnej, aby zapobiec powstawaniu niepożądanych bakterii.  Jednak zaleca się również, aby podczas ciąży wykonywane były zabiegi higieniczne u stomatologa. Czyszczenie stomatologiczne wesprze przyszłe mamy w dbaniu do zęby. Rutynowe kontrole dentystyczne powinny być wykonywane co najmniej, co 3 miesiące. Pierwsza wizyta powinna odbyć się tuż po potwierdzeniu ciąży, aby sprawdzić stan zębów. Dla kobiet, które obawiają się bólu podczas wizyty u dentysty, jest dobra wiadomość. Znieczulenie nie jest przeszkodą w trakcie ciąży. Musimy poinformować stomatologa o naszym stanie, ona zaś dobierze odpowiednie znieczulenie, które nie zaszkodzi dziecku.

Czego unikać u stomatologa w trakcie ciąży?

Dentyści bardzo często sami odradzają przyszłym mamom zabieg kanałowego leczenia zęba. Jest to jedno z zabiegów, które należy unikać ze względu na to że w wielu przypadkach do leczenia kanałowego wymagane jest prześwietlenie zęba. Samo wykonanie zdjęcia może być szkodliwe dla dziecka. Jednakże, kiedy zachodzi konieczność wykonania prześwietlenia za brzuch pacjentki zakładany jest odpowiedni fartuch zmniejszający skutki promieniowania.

 

Przyszłe mamy nie muszą zaniedbywać swojej jamy ustnej. Nie ma żadnych przeciwwskazań do odwiedzin stomatologa w trakcie ciąży, wręcz jest to wymagane, aby zapewnić sobie komfort i zapomnieć o bólu zębów. 

1 Comment

alas 19 czerwca 2021 at 21:58

Czy warto zrezygnować z znieczulenia miejscowego ?

Leave a Comment

OSTATNIE WIEŚCI