Ciąża a zdrowie

Należy pamiętać, że organizm kobiety będącej w stanie błogosławionym jest bardzo podatny na choroby. W dobie panującej pandemii dbanie o zdrowie i higieniczny tryb życia, nabiera jeszcze większej wagi niż przed nadejściem koronawirusowych obostrzeń. Każda przyszła mama zadaje sobie pytanie jak dbać o siebie w czasie ciąży ? Do podstawowych zaleceń zalicza się utrzymywanie prawidłowej diety, nadzór lekarza i czas na regenerację podczas snu.

Higieniczny tryb życia jest podstawą

Wbrew powszechnym opiniom nie wszystkie kobiety ciężarne chcą rezygnować ze swojej pracy. Kontakty międzyludzkie i poczucie spełnienia zawodowego może korzystnie wpłynąć na psychikę każdego człowieka. Jeżeli lekarz prowadzący ciąże nie wyraził przeciwskazań i płód nie jest zagrożony, to nic nie stoi na przeszkodzie kontynuowania kariery. Oczywiście praca nie może być wykonywana w szkodliwych warunkach i nie może być zbyt wyczerpująca fizycznie. Wszystkie aspekty reguluje kodeks pracy, tak aby zapewnić odpowiednie warunki bez konieczności obniżenia pensji. Położnicy odradzają zaniechanie wszelkich aktywności fizycznych. Przygotowania do ciąży, która ma przebiegać bez komplikacji, nie oznaczają leżenia w bezruchu. Odpowiednim wyjściem są lekkie aktywności fizyczne takie jak chociażby spacer, pływanie lub ćwiczenia dedykowane kobietom w ciąży.

Prawidłowe odżywianie podczas ciąży

Jadłospis kobiety ciężarnej nie odbiega od tego co powinien jeść każdy człowiek dla zachowania zdrowej kondycji organizmu. Dieta powinna być dobrze zbilansowana, żeby nie powstawały niedobory. Należy pamiętać o spożywaniu produktów bogatych w tłuszcze, białko, węglowodany i minerały. Dieta powinna być różnorodna i opierać się produktach zbożowych, wysokobiałkowych, warzywach i owocach. Lekarz może zalecić spożywanie suplementów. W miarę możliwości trzeba ograniczać spożycie pokarmów, które mają negatywny wpływ na zęby. Warto spytać lekarza o to jak dbać o jamę ustną, ponieważ jej kondycja ma wpływ na przedwczesny poród. Badania wykazały ,że szkodliwe toksyny i drobnoustroje mają wpływ na wagę płodu. Dlatego wizyta u stomatologa podczas ciąży jest konieczna.

OSTATNIE WIEŚCI